Yapı market kurulumu ile ilgili öğrenmek istediğiniz tüm bilgilere ulaşmak için danışmanlık hizmetimizden faydalanabilirsiniz.

BİLGİ

1998 yılında Koçtaş firmasının Antalya’da açacağı yapı market ile ilgili olarak personel yetiştirilmek için eğitim almak üzere İzmir-Bornova’da bulunan mağazada ilk olarak yapı market sektörüne giriş yaptım. Bu eğitimlerde perakende satışı,mal kabul uygulamaları,sipariş kontrolü uygulamaları,stok kontrolü uygulamaları,reyon kontrolü uygulamaları,personel takibi ve kontrolü uygulamaları,müşteri ilişkileri,satış taktikleri,mağaza açılışı uygulamaları ile ilgili olarak gerek teorik gerekse pratik eğitimlere tabi tutuldum.3 ay boyunca süren bu teorik ve pratik eğitim sonunda Koçtaş firmasının Antalya mağazasında hırdavat-nalburiye reyon sorumlusu olarak yapı market sektörüne adım atmış oldum.Antalya mağazası açılış hazırlıkları esnasında mal kabulden reyona ürün yerleştirme işine kadar tüm süreçlerde görev aldım.

1998 yılının son çeyreğinde,verilen misyon ve Koçtaş vizyonu doğrultusunda başarılı bir görev yerine getirdiğim için yeni açılacak olan Adana mağazasında ahşap-inşaat-hırdavat-nalburiye-oto-ev gereçleri-mobilya reyonlarının yönetiminden sorumlu olarak market müdür yardımcısı görevi ile terfi ederek atandım.Atamam çıktığından itibaren bu süre zarfında yerine getirmem gereken misyon doğrultusunda ve Koçtaş vizyonu ile market müdür yardımcısı formatında eğitim aldım.

1998 yılında açılacak olan Adana mağazası açılış hazırlıkları esnasında mal kabulden reyona ürün yerleştirme işine kadar tüm süreçlerde görev aldım.Bunlara ilaveten mağaza müdür yardımcısı olduğum için mağaza iç ve dış düzeni,depo düzeni,personel takibi,kasa bilgisi gibi mağazacılığın önemli süreçlerini içinde bulunduran işleyişlerde bilgi sahibi oldum ve bizzat süreçlerin içinde yer aldım.

1998-2001 yılları arasında mağaza içi çeşitli rotasyon uygulamaları ile yönetimini yaptığım reyonlara ilave olarak seramik-vitrifiye-banyo-batarya-tesisat-ısıtma-mutfak-beyaz eşya reyonları ile elektrik-aydınlatma-el aletleri-boya-dekorasyon-yer döşemeleri-bahçe reyonları ile ilgili olarak ürün konsepti,reyon uygulamaları,teşhir uygulamaları,ürün bilgisi geliştirme,ürün satışı gibi konularda;mal kabul,bilgi işlem ve ticari satış uygulamaları ile ilgili olarak da mağazanın operasyonel süreçleri ilgili olarak  kişisel gelişimime katkı sağlamak üzere belli periyotlarda eğitimler aldım. 1998-2001 yılları arasında Adana mağazasında verilen misyon doğrultusunda , mağazanın tasviyesi kararı alınıncaya kadar görev yaptım.Mağazanın tasviyesi kesinleşince bilgili ve tecrübeli bir personel olduğum için yine aynı görev tanımıyla market müdür yardımcısı olarak 2001 yılında Bodrum mağazasına atamam yapıldı.

2001-2005 yılları arasında Bodrum mağazasında seramik-vitrifiye-banyo-batarya-tesisat-ısıtma-mutfak-beyaz eşya- ahşap-inşaat-hırdavat-nalburiye-oto-ev gereçleri-mobilya reyonlarından oluşan ve mağazanın toplam cirosunun %60 ‘lık bir kısmını oluşturan grupların ticari müdür yardımcılığını yaptım.Ticari müdür yardımcılığı görevinde iken sorumlusu olduğum grubu oluşturan reyonlarla ilgili sipariş kontrolü,ürün takibi,ürün bilgisi,satış takibi,satış-stok-sipariş kontrolleri,sarf-kayıp-fire kontrolü,satış hedeflerini tutturma görevi , reyon düzeni,satış raporu hazırlama gibi işlevlerin yerine getirilmesini gerçekleştirdim . 2001-2005 yılları arasında Bodrum mağazası ile ilgili yapılan tüm projelerde;mağaza satış alanı genişletme çalışmaları,yeni range ve reyon uygulamaları gibi çalışmalarda aktif rol aldım.

Kurumsal bir firmada çalışmanın ve bu çalışma sonucunda edinilmiş bilgi ve tecrübenin ışığında yerel yatırımlarda 1. yönetici olarak çalışmak üzere Koçtaş’tan 2005 yılında isitifa ettim.

2005-2007 yılları arasında ilk olarak,2500 m² ‘lik kapalı satış alanına ve yaklaşık 1000 m² ‘lik kapalı depo alanına sahip olan ve Bodrum’da yer alan yerel bir yatırımda yapı marketin raf projesinden mağazanın satışa hazırlanması aşamasına kadar tüm süreçlerin gerçekleştirilmesi konularında market müdürü ünvanı ile yapılandırması çalışmalarını yaptım.

2007-2009 yılları arasında Irak’ta 1250 m² ‘lik kapalı satış alanına sahip olan yerel bir yatarıma ait yapı marketin raf projesinden mağazanın satışa hazırlanmasına kadar tüm süreçlerin gerçekleştirilmesini ve mağaza yönetimini gerçekleştirdim.

2009-2010 yılları arasında Özbekistan/Taşkent’te yerel bir yapı market açılışı yapmak üzere raf projesi oluşturulması,raf siparişlerinin verilmesi,market konseptinin belirlenmesi,belirlenen market konseptine göre Taşkent piyasa araştırması yapıldıktan sonra ürün alımlarının Taşkent,Türkiye ve Çin olmak üzere üç bölgeden alınmasının tespiti,Taşkent ve Türkiye’den alınacak ürünlerin siparişlerinin bildirilmesi,Çin’den alınacak ürün grupları belirlendikten sonra ürün satınalması için 10 günlük bir Çin-Yiwu seyahati,market mal kabul süreci uygulaması,personel seçimi,ürünlerin reyona yerleştirilmesi,personel iş başı eğitimi gibi iş süreçlerinin takibi ve gerçekleştirilmesi.

2010-2011 yılları arasında Irak-Erbil’de yerel bir alış meriş merkezi içinde açılacak olan 7500m² kapalı satış alanına,3000 m² kapalı depo alanına sahip bir yapı marketin açılış organizasyonu için yönetim kadrosunda yer alarak market açılışı için gerekli olan tüm süreçlerin gerçekleştirilmesine katkıda bulundum. 

2012 yılı ilk çeyreğinde Afrika/Angola-Luanda’ya giderek bölgedeki yapı market sektörünü inceleme,marka tespiti yapma,ürün fiyat araştırması yapma,yabancı sermaye ile kurulacak olan bir şirketin sahip olacağı avantajların (ülke çalışma şartları,vergi oranları,işçi çalıştırma bilgileri gibi şirket çalışma prensipleri tespiti) yerel avukat-mali müşavir-gümrük müşaviri ile görüşülerek tespit edilmesi gibi çalışmaları yaptım.Çalışma sonucunda elde edilen bilgiler de orada yapılacak olan çalışmaları başlatmaya,fikir edinmeye yönelik ciddi potansiyel verilerdir.

2012-2015 yılları arasında,2005-2007 yılları arasında açılışını ve yönetimini yaptığım şirketin tekrar bir iş süreçlerinin gözden geçirilmesi ve iyileştirme çalışmaları yapıldı.

2015 yılının ilk çeyreğinin yarısında Antalya’da ortaya çıkan bir oluşumun tüm alt yapı (raf projesinden mağazanın satışa hazırlanması aşamasına kadar tüm süreçlerin gerçekleştirilmesi konularında market müdürü ve satınalma yöneticisi ünvanı ile yapılandırması çalışmalarını yaptım).

Market yönetimi,satınalma,reklam-tanıtım,insert çalışmaları ve CRM ile ilgili piyasadan gelen ciddi bilgi ve tecrübelerimi yeni yatırımlarda değerlendirmek üzere çalışmalarıma devam etmekteyim.Yeni yatırım olsun,revizyon olsun bu bilgi ve tecrübeleri mutlaka değerlendirmekte fayda var.